Poradnik WordPress

poradnik-wordpress-instalacja-wordpressdlapoczatkujacych-
Napisał Irek Wrobel

Poradnik WordPress

Stworzyłem ten poradnik dla początkujących w WordPress. Znajdziesz tu podstawową obsługę i konfigurację. Sam skrypt WordPress dosyć często się zmienia, szczególnie niektóre ustawienia i wygląd, dlatego potraktuj ten poradnik WordPress, jak pewnego rodzaju szablon, na którym będziesz się można oprzeć.

Pełną wersję poradnika WordPress znajdziesz TUTAJ.

1. Poradnik WordPress – O WordPressie

Skrypt WordPress jest tak zwanym systemem zarządzania treścią, z angielskiego CMS – Content Management System. Powstał 27 maja 2003 i odtąd jego popularność przekracza wyobrażenia jego twórców.

Po roku od powstania pierwszej edycji, do skryptu głównego dodano możliwość instalowania dodatkowych wtyczek a w kolejnym roku możliwość błyskawicznej zmiany szaty graficznej, dzięki możliwości instalacji tzw szablonów.

Wtyczki i szablony w wordpress spowodowały, że niezależni programiści i webdesignerzy z całego świata zaangażowali się w jego rozwój. Tak WordPress przekształcił się w profesjonalny skrypt, dzięki któremu dziś możemy zbudować na nim, dosłownie (prawie) każdy rodzaj strony internetowej.

W chwili gdy powstał ten artykuł, ze skryptu WordPress korzysta ponad 76 milionów!!! stron www (około 20% istniejących stron WWW). Żaden inny CMS nawet nie zdołał się zbliżyć się do takiego wyniku.

Z pewnością tak ogromna popularność wynika z łatwości obsługi oraz ogromnej ilości wtyczek i szablonów. A najważniejsze jest to, że nawet osoby nie informatyczne z łatwością potrafią uruchomić i prowadzić stronę, nawet bardzo rozbudowaną.

WordPress jest oparty o PHP – najpopularniejszy język programowania na świecie. To sprawia, że wordpress można zainstalować nawet na najtańszym serwerze.

Ciekawostka – począwszy od wersji 1.0, wszystkie główne wydania (aktualizacje) WordPressa są nazywane imionami muzyków, np. WordPress 1.0 – Miles Davis, WordPress 2.0 – Duke Ellington, WordPress 3.0 – Thelonious Monk, WordPress 4.0 – Benny Goodman.

 

2. Poradnik WordPress – Instalacja

Zakładam, że będziemy instalować WordPressa na własnym koncie hostingowym, takim jak TEN – najlepszy i najtańszy w Polsce.

a. Pobierz paczkę instalacyjną 

b. Prześlij pobrane pliki na serwer – pobrany wcześniej plik, rozpakuj a następnie prześlij zawartość katalogu na serwer do katalogu głównego (public_html lub www). Polecam skorzystać z programu do FTP – FileZilla

c. poradnik-wordpress-tworzymy-baze-danychUtwórz bazę danych – Jeśli nie wiesz jak to zrobić, najlepiej skontaktować się z administratorem hostingu. Zapisz wszystkie dane!!

jak zarobic na blogu

 

d. Uruchom instalatora WordPress – Wystarczy, że w przeglądarce wpiszesz adres twojej strony (domeny), np. zrobicwww.pl. Pokaże się strona powitalna instalatora. Kliknij w przycisk „Zaczynajmy”. Pojawi się nowe okno, jak to poniżej:

poradnik-wordpress-instalacja-wordpressdlapoczatkujacychTeraz wpisujesz dane bazy danych, którą przed chwilą utworzyłeś.

3. Poradnik WordPress – Konfiguracja

Zapoznaj się z zapleczem administracyjnym twojej nowej strony. Przejrzyj wszystkie zakładki w lewym menu. Następnie zrób tak:

a. Wpisy – Kategorie – Zamień istniejącą na własną.

b. Ustawienia – Ogólne – Sprawdź wszystko i popraw

c. Ustawienia – Popularne odnośniki – ustaw nazwę wpisu

4. Poradnik WordPress – Napisz pierwszy post

Wiem, że jeszcze może ci się wydawać, że jest za wcześnie, ale jednak zdecydowanie zachęcam cię do rozpoczęcia pisania już teraz. Napisz przynajmniej 3 posty a następnie stwórz stronę Kontakt.

Wpisy – Dodaj nowy – tutaj dodajesz nowe wpisy

Strony – Dodaj nową – tutaj dodajesz nowe strony

Pełną wersję poradnika WordPress znajdziesz TUTAJ.

 

 

 

 

Jak Zrobić Profesjonalnego Bloga i Zarabiać Na Nim

...Nie Wychodząc z Domu!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

3 komentarze

Napisz Komentarz

CommentLuv badge