10
Kwi
2017
0
Ile-Tak-Naprawde-Kosztuje-Stworzenie-Strony-Na-WordPress-dla-poczatkujacych-irek-wrobel

Ile Tak Naprawdę Kosztuje Stworzenie Strony Na WordPress

Jednym z często zadawanych pytań od czytelników, jest pytanie:

Ile Tak Naprawdę Kosztuje Stworzenie Strony

Pomimo tego, że podstawowe oprogramowanie / skrypt WordPress jest darmowy, to jednak koszt uruchomienia własnej strony lub bloga, zależy w dużej mierze od jej celu i własnego budżetu. Poniżej pokażę jakie kroki należy wykonać, co należy zrobić oraz ile tak naprawdę kosztuje stworzenie strony internetowej. Pokażę również jak policzyć wszystkie koszty i jak uniknąć przekroczenia budżetu.

Jeszcze kilka lat temu, wykonanie strony internetowej wymagało sporej inwestycji. Niezbędna była znajomość języków programowania HTML, PHP, CSS, JAVA, C++ i wielu innych. Dlatego też osoby, które potrafiły projektować strony internetowe i znały się na kodowaniu stron, pobierały dość spore pieniądze za wykonanie strony internetowej. Oprócz samego uruchomienia strony, konieczne było również opiekowanie się taką stroną i aktualizacja informacji podawanych na stronie.

Dziś natomiast jest tak, że powszechnie dostępne są darmowe oprogramowania, które pozwalają stworzyć gotową stronę w kilka godzin. Oczywiście pomocna jest wiedza z zakresu programowania, jednak nie jest już ona niezbędna.

WordPress Jest Darmowy – Dlaczego muszę ci płacić za jego uruchomienie?

Skrypt WordPress jest darmowym i powszechnie dostępnym oprogramowaniem źródłowym (open source software). Darmowy oznacza, że nie trzeba za niego płacić i można go swobodnie pobrać i swobodnie modyfikować.

Jeśli zlecasz komuś instalację WordPressa, wówczas osoba taka pobiera wynagrodzenie za poświęcony czas oraz co najważniejsze, płacisz komuś za jego doświadczenie. Niby proces instalacji i konfiguracji jest prosty, jednak ma w sobie bardzo wiele tzw. kroków do wykonania, o których wiedzą najczęściej doświadczone osoby. Głównie chodzi o właściwą konfigurację skryptu WordPress, konfigurację dodatkowych narzędzi (wtyczek), jak również tzw. szablonów graficznych. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia połączenia nowej strony ze skryptami, które odpowiadają za to, aby twoja strona pojawiała się w wynikach wyszukiwania oraz właściwego połączenia jej z zewnętrznymi serwisami, jak social media, poczta email, itp.

Dlaczego nie sprzedają WordPressa jako oprogramowania?

Skoro jest tak dobry i tak popularny, to dlaczego jest rozdawany za darmo? Przecież można byłoby na nim zarobić wiele milionów dolarów. To stwierdzenie miałoby sens, jeśli jedna firma lub osoba fizyczna posiadałaby prawa własności do skryptu. WordPress jest projektem o otwartym kodzie źródłowym, w którym dziesiątki tysięcy utalentowanych ludzi na całym świecie przyczynia się do jego tworzenia. Istnieje oczywiście podstawowy zespół deweloperów, który nadzoruje rozwój projektu, ale każdy może wstawić swoje poprawki, zgłaszać błędy, sugerować funkcje, itp.

Sama idea modelu rozwoju oprogramowania open source, umożliwia każdemu, nie tylko studiowanie kodu, ale także poprawę jego działania poprzez testowanie, raportowanie błędów i składanie poprawek. Zwolennicy tego modelu rozwoju twierdzą, że takie otwarte środowiska programistyczne, umożliwiają twórcom programowania szybkie wykrywanie i naprawianie luk w zabezpieczeniach i błędów w oprogramowaniu. Przeciwnicy natomiast mówią, że jest ono bardziej narażone, ponieważ źródło plików jest łatwo dostępne dla każdego, aby je studiować i hackować. Twierdzą również, że oprogramowanie open source nie daje żadnej gwarancji i jeśli coś się zdarzy, nikt nie ponosi odpowiedzialności za szkody.

Co jest potrzebne do stworzenia strony ze skryptem WordPress

Jak pisałem wyżej, WordPress jest darmowy dla każdego i można go pobrać i używać do woli. Zatem jeśli skrypt WordPress jest bezpłatny, to skąd się biorą koszty uruchomienia strony?

Koszt witryny WordPress można podzielić na następujące kategorie:

Zatem, aby stworzyć własną witrynę WordPress, potrzebujesz hostingu do przechowywania plików. Każda witryna internetowa wymaga hostingu. To jest dom twojej strony internetowej. Bardzo tani Hosting kupisz TUTAJ

Następnie potrzebna będzie nazwa domeny. Będzie to adres www twojej witryny w internecie, a użytkownicy wpisując ten adres w przeglądarce, dotrą bezpośrednio do ciebie i twojej strony (np. NowyDochod.pl lub eBiznes.co.uk).

Aby strona wyglądała atrakcyjnie dla twoich czytelników, będziesz potrzebował narzędzia, które potocznie nazywa się Szablon (graficzny) lub Theme (po angielsku). W internecie dostępnych jest mnóstwo takich szablonów, które najczęściej są pre definiowane, czyli mają możliwość swobodnej konfiguracji i swobodnego manipulowania opcjami. Są szablony płatne i darmowe. Z którego z nich skorzystasz, zależy tylko od ciebie i twoich możliwości finansowych. Przeciętnie płatny szablon kosztuje około $70 – to jest około 300PLN. Znacznie więcej kosztuje indywidualnie zaprojektowany szablon, specjalnie dla ciebie. Tutaj cena waha się między 3.000 a 10.000PLN.

Ostatnim czynnikiem są dodatkowe narzędzia Wtyczki (plugins). Dzięki nim możesz zamienić prostego bloga w bardzo złożony portal lub profesjonalny sklep internetowy. Gdy piszę tą treść, jest dostępnych ponad 40.000 takich wtyczek. Jedne są płatne a inne darmowe. Dzięki nim możesz zrobić prosty lub bardzo złożony formularz kontaktowy, galerię zdjęć, umieścić cennik na stronie, możliwość płacenia przez twoją stronę i wiele, wiele więcej!

Więc jeśli chcesz samodzielnie zbudować własną stronę internetową, z tylko kosztem hostingu i domeny, wówczas zapłacisz około 50PLN w pierwszym roku i około 100PLN w kolejnych latach.

Dlatego często mylące jest, szczególnie dla osób bardzo początkujących, poznanie rzeczywistych kosztów stworzenia strony.

Przeanalizujmy Ile Tak Naprawdę Kosztuje Stworzenie Strony Na WordPress

W zależności od twoich potrzeb, koszt uruchomienia strony internetowej z WordPress może wynosić 50PLN, 500PLN, 3000PLN a nawet 20.000PLN lub więcej.
Wszystko zależy od tego, jakie funkcje strona ma posiadać i do czego będzie potrzebna, ponieważ to bezpośrednio wpłynie na koszt. Poniżej pokażę też, jak uniknąć katastrof finansowych i jakie decyzje będą dla ciebie najlepsze.

Dla porównania, wezmę pod uwagę różne kategorie budżetów:

 • Prosta strona lub blog (niski budżet)
 • Strona lub blog z większą liczbą funkcji
 • Sklep internetowy eCommerce
 • Niestandardowa, Indywidualna, szyta na miarę witryna

Teraz spójrzmy, ile kosztuje każdy z tych projektów i jak uniknąć wydawania więcej pieniędzy niż to konieczne.

Jaki jest koszt dla prostej strony lub bloga (niski budżet)

Możesz zbudować w pełni funkcjonalną stronę za około 50PLN. Oto konkretne koszty prostej strony z niskim budżetem.

 • nazwy domeny – U wielu operatorów można ją kupić za 0zł w pierwszym roku – Zobacz Tutaj
 • hosting – swoim klientom polecam bardzo dobry hosting ze świetną i szybka pomocą techniczną. Koszt 49.50PLN – Zobacz Tutaj
 • zainstalować skrypt WordPress na swoim koncie hostingowym. Zobacz mój przewodnik krok po kroku, jak to zrobić – Koszt 0zł
 • wybór szaty graficznej – możesz skorzystać z tysięcy darmowych szablonów, które zobaczysz w zapleczu twojej strony – Koszt – 0zł
 • dodać funkcje, formularz kontaktowy, galerię zdjęć, itp. Jak zainstalować wtyczki – Masz tysiące darmowych wtyczek dostępnych w zapleczu – Koszt 0zł
  • Listę niezbędnych wtyczek znajdziesz tutaj
 • Całkowity koszt witryny: 49,50 PLN rocznie

Jaki jest koszt dla prostej strony lub bloga z większą funkcjonalnością

Wszystkim moim klientom sugeruję na początku uruchamianie prostych rozwiązań i małych stron, a następnie dodanie więcej funkcji w miarę ich rozwoju. W ten sposób nie płacisz za coś, czego teraz nie będziesz używał. Dodając więcej funkcji, najczęściej koszt witryny będzie rósł.

 • nazwy domeny – U wielu operatorów można ją kupić za 0zł w pierwszym roku – Zobacz Tutaj
 • hosting – swoim klientom polecam bardzo dobry hosting ze świetną i szybka pomocą techniczną. Koszt 49.50PLN – Zobacz Tutaj – Gdy hosting będzie za mały, zawsze możesz zwiększyć jego szybkość i objętość. Nie musisz czekać do końca okresu rozliczeniowego
 • samodzielna instalacja skryptu wordpress – koszt 0zł
 • wybór płatnego, predefiniowanego szablonu graficznego daje dodatkowe funkcje i priorytetowe wsparcie techniczne. Tutaj możesz przejrzeć najbardziej popularne szablony graficzne
 • Dodatkowe przydatne wtyczki w wersji Premium, które najpewniej będziesz rozważać, znajdziesz TUTAJ

Całkowity koszt witryny internetowej: w zależności od wtyczek i dodatkowych usług, które możesz dodać, może wynosić od 500 do 1000 PLN rocznie.

Jaki jest koszt stworzenia sklepu internetowego e-commerce?

Koszt budowy sklepu eCommerce może być znacząco wyższy, ale pokażę jak uniknąć potencjalnych strat finansowych. Oprócz hostingu i domeny, sklep internetowy czasami musi również posiadać tzw. certyfikat SSL, który kosztuje około minimum około 300PLN/rok. SSL  to szyfrowanie danych, które klient podaje na stronie dokonując zakupów. Chodzi o informacje o karcie kredytowej, adresy, hasła itp. Polecam korzystanie ze sprawdzonych certyfikatów, jak TEN

Kolejna sprawa to wybór wtyczki e-commerce. Istnieje na rynku kilka wtyczek do tworzenia sklepów internetowych, jednak najpopularniejszą z nich jest WooCommerce. Pozwala ona zbudować solidny sklep internetowy, pozwalający sprzedawać twoje produkty lub usługi. Choć WooCommerce jest bezpłatny, to najczęściej jednak będzie trzeba skorzystać z dodatkowych funkcji, które są płatne. Zatem koszt sklepu wzrasta w zależności od liczby dodatków.

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na obniżenie kosztów jest uruchomienie minimalnych ustawień i dodawanie rozszerzeń w miarę rozwoju firmy. Całkowity koszt budowy witryny eCommerce: 1000 PLN – 3000 PLN. Może to być wyższy, w zależności od liczby płatnych dodatków i usług dodanych do Twojej witryny.

Jaki jest koszt stworzenia niestandardowej strony WordPress?

Stworzenie niestandardowej witryny WordPress, polega na wynajęciu usługi eksperta WordPress, aby pomógł co wykonać niepowtarzalny projekt i dodać do niego konkretne funkcje. Najczęściej tą drogą idą dobrze sytuowane znane marki lub osoby, które znają się na programowaniu. Przykładem jest serwis eKademia, który powstał na bazie innego darmowego skryptu Moodle, i wraz z jego rozwojem był samodzielnie „przerabiany”.

Oprócz hostingu i nazwy domeny, będzie trzeba płacić deweloperowi, który przebuduje twoją witrynę. Koszt niestandardowej witryny zależy od wymagań, budżetu i stawek wynajmowanego programisty lub agencji. Koszt takiej usługi wynosi najczęściej 5000 PLN do 30. 000 PLN. Bardziej skomplikowane rozwiązania mogą kosztować więcej.

Jak uniknąć przepłacania i ograniczyć wydatki?

Każdemu klientowi polecam uruchamianie małych prostych witryn, a następnie rozbudowywanie ich w miarę rozwoju. W wielu przypadkach nie potrzeba wszystkich płatnych funkcji, które widzisz na innych znanych witrynach w Twojej branży. Pamiętaj, że te strony internetowe miały swój początek i najczęściej zajęło im trochę czasu, aby rozrosły się do dzisiejszych rozmiarów.

Można zacząć od niskiego budżetu i darmowych pluginów i szablonów. Gdy zaczniesz mieć odwiedziny i odwiedzających, możesz rozważyć dodawanie funkcji premium. To samo dotyczy sklepu internetowego e-commerce. Zacznij od minimum, a kiedy zaczniesz sprzedawać więcej, będziesz miał pieniądze i wiedzę o tym, czego potrzebujesz.

Bardzo Ci dziękuję, że doczytałeś aż dotąd. Jeśli choć odrobinę zachęciłem Cię do samodzielnej pracy z własną stroną, – proszę, napisz w komentarzu, co o tym myślisz 🙂 Jeśli nie – także podziel się swoimi uwagami. Z góry dziękuję.

Jak Zrobić Profesjonalnego Bloga i Zarabiać Na Nim

...Nie Wychodząc z Domu!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

Jak zainstalować i skonfigurować WordPress SEO Plugin by Yoast
16 Wtyczek Logowania Do Zaplecza WordPress

You may also like

Wix-vs-WordPress---Ktory-Jest-Lepszy-wordpress-dla-poczatkujacych-porownanie
Wix vs WordPress – Który Jest Lepszy?
Jak-wylaczyc-Gutenberg-a-i-zachowac-klasyczna-wersje-edytora
Jak wyłączyć Gutenberg-a i zachować klasyczną wersję edytora w WordPress
Jak zrobić zrzut ekranu (dla początkujących)
Fatal-error-Allowed-memory-size-wordpress-dla-poczatkujacych-1
Fatal error: Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted – Zwiększenie pamięci PHP

8 Responses

 1. Też używam tego taniego hostingu i jak na razie jestem zadowolony 🙂
  Prowadzę dwa skromne, niedochodowe blogi o niszowej tematyce. Roczny koszt (domena+hosting) to 100 zł. Projekt graficzny metoda prób i błędów, majstrując w kodzie i używając motywu MANTRA (serdecznie polecam) zrobiłem sam, choć moja wiedza o programowaniu jest bliska zeru.
  Problemy, na jakie natrafiłem w ciągu tych kilku lat:
  1. wordpress to krowa, chodzi powoli, obsługa jest niezbyt komfortowa, przydałoby sie coś prostszego. Próbowałem z fennec CMS, ale tam niestety jakiś debil zaszyfrował tekst, którego nie da się usunąć ze strony głównej (nie chodzi o informacje o prawach autorskich, bo te powinny być przestrzegane). Twórcy tego CMS nie odpowiadają na mejle.
  2. pomoc techniczna wordpress jest (na polskim forum) nadęta i chamska. Nie pomagają, tylko obsesyjnie zamykają wątki i oznaczają tagiem „rozwiązane”. Porównajmy to do forum użytkowników GIMPa, gdzie zawsze znajdzie się pomocną dłoń…
  3. wraz ze wzrostem popularności strony wzrasta ilość spa[z]mujących komentarzy. jest to nie do przewalczenia. Żadne wtyczki nie pomagają, ktoś musiałby dzień w dzień usuwać po kilkadziesiąt komentarzy ręcznie. W końcu w ogóle wyłączyłem opcje komentowania.
  4. również wraz ze wzrostem popularności strony wzrasta ilość cachowanych materiałów. Wtyczki cachujące działają kiepsko, mają zbyt wiele funkcji, które najczęściej i tak nie działają. Wtyczka Cache Enabler jest stosunkowo prosta. Niestety materiał cachowany trzeba codziennie czyścić, choć wtyczka powinna to robić automatycznie. Jest to o tyle ważne, że cachowany materiał zalega na serwerze i zmusza nas do wykupienia większej powierzchni.

  1. Przede wszystkim gratuluję odwagi w poznawaniu skryptu WordPress i chęci jego nauki.
   Czy WordPress to ciężka krowa 🙂 ? Mam odmienne zdanie, ale to chyba kwestia „podejścia”. Kiedyś był tylko HTML i ograniczone możliwości. Obecnie absolutnie każdy może mieć mieć własną stronę za grosze. Oczywiście szybkość jego działania zależy od ilości i jakości dodatkowych narzędzi.

   Fora internetowe – zgadzam się. Dlatego na co dzień korzystam z anglojęzycznych.

   SPAM – Pewnie korzystałeś z Akismet, ale polecam również Disqus

   Cache – Jest to kwestia właściwego ustawienia. Niestety najczęściej z tym jest spory kłopot. Szczególnie dla osób bez podstawowej wiedzy programowania
   Irek Wrobel ostatnio opublikował..Ile Tak Naprawdę Kosztuje Stworzenie Strony Na WordPressMy Profile

 2. Jola

  Dziękuję za ten wpis, wreszcie trafiłam na artykuł napisany prostym i zrozumiałym językiem.
  Szukałam dokładnie takich informacji, przydatnych dla osoby, która jest kompletnym laikiem w dziedzinie stron www, a jednocześnie zamierza taka stronę sobie zbudować 😉
  Pozdrawiam,
  Jola

 3. Grzegorz

  Dobre spostrzeżenia z wyceną stron na WordPressie, sam działam od pewnego czasu tylko na tej platformie. Zakładałem zawsze, że da się postawić stronę za darmo, jednak wyszukiwanie tych darmowych najlepszych tamplete’ów i wtyczek to ogrom pracy, następnie dostosowanie ich do swoich potrzeb to kolejne godziny. Nic więc dziwnego, że im bardziej rozbudowana strona i więcej funkcjonalności tym większy koszt. Wszystkie wtyczki muszą być ze sobą kompatybilne i czasem trzeba pogrzebać w kodzie co zdecydowanie podbija cenę. Mimo wszystko nie znając w pełni, a tylko częściowo html,php,css i js – WordPress daje wielkie możliwości.

 4. Marcin Gurtowski

  Zdecydowanie można zainstalować aplikacje wordpress samodzielnie, tym bardziej, że wiele hostingów nam to ułatwia. Tak naprawdę można to zrobić dosłownie kilkoma kliknięciami. Nawet jeśli przyjdzie nam zrobić to „ręcznie” czyli pobrać pliki, przesłać na serwer i zainstalować, to też można sobie z tym poradzić. Jest wiele poradników, które nam w tym pomogą.
  Do prostego bloga to w zupełności wystarczy. Z czasem nabierzesz doświadczenia i zdobędziesz umiejętności aby poprawić wygląd, funkcjonalność itp. Natomiast jeśli od razu chcesz mieć stronę, która będzie się wyróżniać i będzie dopasowana do Twoich potrzeb to zleć to specjaliście. Tak samo jeśli nie masz czasu, albo nie chcesz tego robić. Takich klientów też mam sporo 🙂

  Pozdrawiam 🙂

 5. Karol

  Super artykuł. Skoro koszt strony jest stosunkowo nieduży to mam pytanie odnośnie tej inwestycji – korzystałeś kiedyś z oferty dysków SSD? Czy rzeczywiście można zobaczyć różnicę w szybkości działania strony? Znalazłem stronę, na której polecany jest hosting SSD i zastanawiam się czy warto dopłacić trochę (tamten serwer jest droższy) czy może wybrać po prostu Twoją propozycję?

  1. Oczywiście, że szybsze serwery mają wpływ. Jednak gdy ktoś zaczyna, szybkość nie ma znaczenia. Jednak za nią trzeba dziś słono płacić.

   Na początku najważniejsze jest, aby napisać sobie zakres obowiązków i trzymać się go. Systematycznie wykonywać zaplanowane działania. To one przynoszą ruch na stronę.

   Po co komu szybka strona, jeśli nikt na nią nie zagląda??
   Irek Wrobel ostatnio opublikował..30 Genialnych Porad Jak Rozpocząć BlogaMy Profile

Leave a Reply

CommentLuv badge