Ile kosztuje stworzenie strony internetowej

Aby zbudować stronę internetową, potrzebujesz dwóch rzeczy:Ile kosztuje strona www

1) nazwa domeny (twojastrona.pl)

2) hostingu (firma, która przechowuje plików stron internetowych)

Jeśli szukasz darmowego hostingu, nie znajdziesz tutaj żadnych zaleceń, ponieważ nie jest to dobre rozwiązanie.

Chcesz mieć pełną kontrolę na swojej stronie? Cóż, jeśli skorzystasz z darmowego hosta nie będziesz jej miał. A praca, którą wykonasz na swojej stronie może pójść na marne, ponieważ będziesz musiał umieścić na swojej stronie różnego rodzaju skrypty i dodatki, których nie będziesz mógł umieścić na darmowym. Po prostu mają swoje ograniczenia.

Koszt 1: Domena i Hosting

Kiedy zaczynałem budowanie stron internetowych w 2007 roku, domena (twojastrona.pl) kosztowała ok 180PLN / rok a hosting (serwer) jeszcze więcej.

Dziś można dostać to samo o wiele taniej.

Domenę możesz kupić za 12-30 PLN w pierwszym roku (ok 120 PLN a latach następnych) a hosting zaczyna się od 42 PLN / rok.

Zawsze można uaktualnić (zwiększyć) pakiet hostingowy w późniejszym czasie. Ale zapewniam cię, że jeśli wybierzesz pakiet Serwer MICRO 1 GB, możesz na nim utworzyć minimum 10-15 stron internetowych. A jeśli zaczynasz uczyć się nowego zawodu jako webmastera ta ilość w pierwszym roku w zupełności Ci wystarczy.

Łącznie zatem za domenę oraz hosting zapłacisz w pierwszym roku ok 50 PLN!!! A w następnych latach będzie to opłata ok 150-200PLN (domena ok 120PLN + hosting 42 PLN ).

Jeśli chcesz tworzyć strony w HTML (język programowania), wówczas potrzebne ci będzie dodatkowe oprogramowanie. Możesz też bez profesjonalnego oprogramowania nauczyć się HTML i CSS oraz budować witryny od podstaw. Prosty a jednocześnie bardzo prosty darmowy kurs znajdziesz TUTAJ. Jedyne co będzie ci potrzebne to darmowy i NIEZBĘDNY program Notepad++. Osobiście używam tylko tego programu do edycji plików tekstowych i dlatego też bardzo go polecam.

Innym rozwiązaniem jest Artisteer lub Dreamweaver. Artisteer zaczyna się od $50 a Dreamweaver jest znacznie bardziej drogi, od $400. Artisteer jest raczej narzędziem dla początkujących, podczas gdy profesjonalny projektant od firmy Adobe, Dreamweaver jest narzędziem dla twórców zawodowych. Jego możliwości są nieporównywalnie większe ale jest też on bardzo skomplikowany. Szczególnie dla początkujących. Artisteer posiada więcej wzorów szablonów i jest łatwiejszy w obsłudze, ale nie jest dla kogoś, kto chce poznać kod programowania. W programie Dreamweaver, szablony są bardzo proste, więc rzeczywiście możesz nauczyć się programowania www.

Będę z Tobą szczery. Dreamweaver jest zbyt zaawansowany dla większości ludzi. Miałem wiele lat temu trochę czasu, aby nauczyć się jego ustawień i możliwości, ale dziś większość ludzi wybiera WordPress.

Jeśli używasz WordPress ( jest za darmo) nie potrzebujesz żadnego oprogramowania, ponieważ motywy pochodzą z platformy CMS (CMS to tzw System Zarządzania Treścią. To znaczy że jedyne co musisz to wybrać szablon. Szablon przyrównuję do pustej szafy z Ikea. Kupujesz szafę ale sam ustawiasz półki. Tym jest właśnie CMS. Pustą szafą, do której dokładasz zawartość, jak książki, ozdoby, lampy, ramki z fotkami. Na stronie do CMS dodajesz treść). Po zalogowaniu do panelu, szukasz ładnego szablonu „Theme” i w łatwy sposób instalujesz.

WordPress daje wiele możliwości. A swoją funkcjonalność zawdzięcza wtyczkom (Plug in). Co mam na myśli pisząc wtyczki? Powiedzmy, że chcesz stworzyć mini sklep na stronie. Ponieważ chcesz sprzedawać kilka swoich usług. Potrzebujesz koszyka do sprzedaży produktów. Możesz zainstalować wtyczkę / plugin do wykonania tego zadania, zamiast płacenia za profesjonalny sklep e-commerce. Wiele wtyczek jest bezpłatnych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tworzenia strony internetowej z WordPress, kliknij tutaj.

Jeśli myślisz poważnie o swojej firmie będziesz potrzebował profesjonalnego LOGO. I choć nie jest ono potrzebne na początku, to jednak zachęcam aby znaleźć chwilę i zrobić sobie porządne logo. Może warto rozważyć zainwestowanie w projekt logo. To może kosztować pomiędzy 20PLN a 500 PLN w zależności od jakości i tego, kto ci to zrobi. Jeśli czujesz się na siłach, może osobiście takie zrobisz 🙂 Oto kilka firm, gdzie możesz zrobić sobie logo:

LogoMyWay – Jak działa? Tworzysz konkurs a projektanci z całej sieci www i tworzą dla ciebie Logo. Podczas trwania konkursu możesz uszeregować każdy wpis i poprosić o zmiany na projektach, których ci się podobają. Po zakończeniu konkursu wybierasz logo, które chcesz i po opłaceniu otrzymujesz pliki obrazów w kilku różnych formatach w wysokiej jakości. Ten serwis jest anglojęzyczny.

Fajnelogo.pl – Właściwie taka sama zasada działania jak w wyżej wymienionej. Polski serwis.

Można używać logo na koszulkach, kubkach, czapkach i oczywiście w internecie. To jest niesamowite rozwiązanie, masz dostęp do dziesiątek tysięcy projektantów z całego świata, a jeśli nie wiesz dokładnie, czego chcesz, to świetny sposób by podejrzeć wiele różnych obrazów i pomysłów.

Koszt 3: Projekt strony internetowej

Platforma taka jak WordPress zrewolucjonizowała metody tworzenia strony internetowej (ponieważ oferuje dziesiątki tysięcy darmowych szablonów), możesz jednak zdecydować się na kupno profesjonalnego szablonu.

Aby kupić profesjonalny szablon możesz skorzystać z wielu stron typu Freelancer. Zaletą tego rozwiązania jest to, że dostaniesz dokładnie to, co chcesz i nie musisz się martwić, że ktoś jeszcze będzie korzystał z tego samego szablonu. To jak uszycie sukienki u krawcowej. Masz pewność, że będzie tylko jedna 🙂

Innym rozwiązaniem jest kupno już istniejących profesjonalnych szablonów, które możesz samodzielnie dostosować do swoich potrzeb. Zazwyczaj możesz zmieniać ustawienia, kolorystykę, przestawiać główne elementy strony itd.

Na moim blogu, używam Thesis i pozwala mi on wybrać układ kolumn oraz ich ilość (1, 2 lub 3 kolumny). Nie muszę więc ingerować w kod PHP. Inaczej musiałbym edytować motyw i dostosowywać go do swoich potrzeb. A to nie jest wskazane dla początkującego webmastera. Thesis Theme kosztuje od 87 dolarów i uważam, że było warto:)

Jeśli więc zdecydujesz się na korzystanie z WordPressa rozważ kupno płatnego motywu, najczęściej zwanego Premium.

Koszt 4: E-commerce – Sklep w internecie

Istnieje kilka możliwości aby uruchomić sklep on-line. Jeszcze kilka lat temu potrzebny był wysokiej klasy specjalista aby uruchomić sklep w internecie. Dziś wystarczy zainstalować wtyczkę WordPress i zintegrować ją z systemem płatności. Oczywiście im więcej opcji w twoim sklepie przewidujesz, tym więcej pieniędzy będziesz musiał zapłacić, albo za profesjonalną wtyczkę albo za w pełni profesjonalną bazę danych zintegrowaną ze sklepem. W większości przypadków jednak wystarczy na początku skorzystać z już istniejących wtyczek.

Poprzedni temat: Ile kosztuje strona www    <<<<    >>>>>   Następny temat: Błędy

 

Jeśli spodobało Ci się to co napisałem, podziel się tym ze znajomymi.

Jak Zrobić Profesjonalnego Bloga i Zarabiać Na Nim

...Nie Wychodząc z Domu!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

3 komentarze

 • co do hostingu to jest duża konkurencja na rynku ale najlepszy będzie nie darmowy ,cenowo już od 40zł z dobrymi parametrami są.Co do strony to taka postawiona na wordpressie super się indeksuje a potem pozycjonuje:)
  pozdrawiam

 • Według mnie osoba, która na co dzień nie zajmuje się tworzeniem stron internetowych nie stworzy profesjonalnej strony internetowej dla firmy, ponieważ to wymaga dużej wiedzy i umiejętności szablon też nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ jeśli chcemy aby klient nas zauważył musimy nieć dobrą, niepowtarzalną grafikę. Na pewno da się samemu stworzyć stronę, ale czy będzie ona spełniać swój cel?

  • Alina 🙂 Dziękuję za komentarz. Pamiętaj, że ten poradnik nie jest przeznaczony dla „wyjadaczy” w dziedzinie tworzenia stron internetowych. To najprostsze rozwiązania dla właścicieli bardzo wielu firm i osób prywatnych, którzy zaczynają bez nadmiaru gotówki.

   Zapewniam cię, że da się samemu stworzyć stronę, która będzie spełniać swój cel. W 100%!!
   Celem nie jest bowiem piękna i wyróżniająca grafika. Celem jest sprzedaż. Sprzedaż produktów, sprzedaż pomysłu, idei. A o sprzedaży czy jakimkolwiek sukcesie w internecie nie decyduje niepowtarzalna grafika!
   Irek Wrobel ostatnio opublikował..Darmowy Szablon WordPress – Restauracja, Usługi, PortfolioMy Profile