9 sposobów, aby przyspieszyć stronę WordPress

9-sposobow-aby-przyspieszyc-strone-WordPress-dla-poczatkujacych-pl
Napisał Irek Wrobel

Jak się czujesz gdy twoja strona wolno się „ładuje”, czyli zbyt wolno się otwiera?

Jeśli jesteś jak większość z nas, najprawdopodobniej odpowiedź brzmi: „nie bardzo”. Obecnie większość czytelników stron internetowych spodziewa się, aby strony otwierały się szybko. Praktyka pokazuje, że strona www powinna załadować się w czasie 2 do 4 sekund. Gdy strona w tym czasie nie otwiera się, najczęściej czytelnik opuszcza ją i zaczyna odwiedzać inne strony.

Wyszukiwarki – szczególnie Google – również oczekują, że podpowiadany przez nie wynik spowoduje szybka reakcję. Chociaż nie ma na ten temat oficjalnych informacji, to jednak większość speców od SEO głośno mówi, że Google analizuje swoimi algorytmami szybkość ładowania się stron. Dlatego jeśli strona ładuje się zbyt wolno, pozycja twojej strony w wynikach wyszukiwania (SERP), może spaść na dalsze pozycje.

Skąd masz wiedzieć, czy twoja witryna jest szybka jak zając czy wolna jak ślimak? Istnieją narzędzia online, dzięki którym możesz się tego dowiedzieć.

9 sposobów, aby przyspieszyć stronę WordPress

Zacznij od sprawdzenia szybkości ładowania się twojej strony. Wejdź na stronę Pingdom, wpisz adres URL twojej strony i wciśnij przycisk TEST NOW! Twoje wyniki będą przedstawiały się podobnie jak na poniższym obrazku:

13-sposobow,-aby-przyspieszyc-strone-WordPress-dla-poczatkujacych-pl

Posiadając te informacje, można zabrać się do analizy i dokonać zmian w witrynie.

Oto obszary, które odpowiadają za szybkość ładowania się strony:

# 1. Hosting

Hosting jest pierwszym miejscem gdzie powinniśmy zacząć aby przyspieszyć stronę. Nie ma znaczenia, ile poprawek dokonasz na stronie, jeśli witryna jest utrzymywana na powolnym lub źle skonfigurowanym hostingu. Jeśli twój hosting jest powolny, skorzystaj z TEJ propozycji.

# 2. Dobry Szablon lub tzw Framework

Zmiana motywu może sprawić dużą różnicę w szybkości ładowania strony. To dlatego, że dobrze wykonane motywy, mniej obciążają serwery. Należy zatem wybrać wysoko oceniany szablon z renomowanego źródła. 

# 3. Rozmiar, optymalizacja i kompresja obrazków

Wielkość dodawanych zdjęć do wpisów ma ogromny wpływ na szybkość ładowania się strony. Za każdym razem, gdy zdjęcie zostaje wyświetlone, serwer potrzebuje czasu na załadowanie takich obrazków. Zbyt duże obrazki, będą powodować spowolnienie witryny. Jeśli nie masz doświadczenia lub po prostu brakuje ci czasu na poprawne umieszczanie zdjęć na stronie, skorzystaj z wtyczki WP smush. Pozwoli ci ona upewnić się, że wymiary obrazu są odpowiednie.

# 4. Wtyczki

Jeśli masz jakiekolwiek nieaktywne wtyczki – USUŃ JE. Nawet, jeśli wtyczka jest nieaktywna, zainstalowana wtyczka jest przetwarzane przez WordPressa, a to spowalnia stronę. Poza tym nieaktualizowana wtyczka jest łatwym łupem dla idiotów hakerów, którzy lubią atakować wtyczki. Następnie należy sprawdzić, czy któryś z twoich wtyczek nie spowalnia za bardzo twojej witryny. Aby to zrobić, należy zainstalować wtyczkę P3 (Plugin Performance Profiler). Następnie zeskanować wtyczki a otrzymasz informacje, które z nich spowalniają stronę.

# 5. Optymalizacja bazy danych

jak zarobic na blogu

Dobrym pomysłem jest regularna optymalizacja bazy danych WordPressa. Instalacja wtyczki WB-DB Manager może ci w tym pomóc.

# 6. Jeszcze raz obrazy

Jeśli twoja witryna posiada bardzo wiele zdjęć, wtyczka Lazy Load przyspieszy czas ich ładowania. Działa ona tak, że część strony internetowej, która znajduje się w oknie przeglądarki będzie ładować się najpierw, a obrazy niżej na stronie załadują się, gdy czytelnik będzie ją przewijać.

# 7. Wyłącz Pingbacki i Trackbacki

Możesz być zaskoczony, jak wiele szybciej strona ładuje się po wyłączeniu pingbacków i trackbacków. Aby tego dokonać, wystarczy wejść w ustawienia WordPress: Ustawienia / Dyskusja.

13-sposobow,-aby-przyspieszyc-strone-WordPress-dla-poczatkujacych-pl-

Usuń zaznaczenie pola wyboru  „Spróbuj powiadomić wszystkie blogi, …” oraz „Zezwól innym blogom na powiadamianie o ….”

# 8. Buforowanie czyli Caching

To nie jest takie proste, jak inne z omawianych opcji, ale poprawne ustawienie, może przyspieszyć stronę. Osobiście używam na tej stronie wtyczki W3 Total Cache. To jest wtyczka z bardzo wieloma ustawieniami i wymaga indywidualnego potraktwania, dlatego trzeba być ostrożnym przy konfiguracji wtyczki. Błędna konfiguracja może faktycznie spowolnić stronę, zamiast ją przyspieszyć.

# 9. Kompresja GZip

Dzięki kompresji GZIP, wszystkie pliki witryny są spakowane, a następnie są one rozpakowane w przeglądarce czytelnika, co znacznie poprawia szybkości witryny. Wcześniejsza wtyczka W3 Total Cache posiada opcję kompresji gzip.

Nie trzeba wdrażać wszystkich 9 strategii, aby zobaczyć znaczną poprawę i przyspieszyć stronę. Ale im więcej zrobimy, tym szybciej strona się załaduje i będziemy mieli więcej zadowolonych czytelników.

Chcesz więcej takich porad? Chcesz wiedzieć, jak zacząć zarabiać na blogu?

Sprawdź Ofertę - Naprawdę warto!

 

 

 

Jak Zrobić Profesjonalnego Bloga i Zarabiać Na Nim

...Nie Wychodząc z Domu!

I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )

I will never give away, trade or sell your email address. You can unsubscribe at any time.

7 komentarzy

  • Irek, super dzięki za ten artykuł i za nieocenione uwagi. Przekonałeś mnie do zmian i strona już na wstępie zaczęła chodzić jak złoto. Jeszcze parę zmian i kosmos jest nasz 🙂

  • Witaj przeglądam Twojego bloga i widzę tu wiele cennych wskazówek . Z pewnością z nich skorzystam. jednak mam pytanie otóż od początku użytkowania i wordpress. com i wordpress. org na laptopie wyświetla mi się wersja mobilna szablonu(sprawdzałam kilkanaście szablonów i zawsze wersja mobilna się wyświetla) Żadnych wtyczek nie posiadam do wersji mobilnych, a co najciekawsze u innych czytelników mój blog wyświetla się poprawnie. Czy wiesz może gdzie leży problem? Taka usterka bardzo przeszkadza w odpowiednim rozmieszczeniu widgetów itp. Pozdrawiam
    Paulina ostatnio opublikował..6 kroków do lepszej wersji SiebieMy Profile

  • Co do hostingu warto mieć na uwadze dyski SSD w serwerowniach – coraz więcej firm hostingowych już informuje na jakim dysku będzie nasza strona. Często właśnie dyski są wąskim gardłem maszyny. Warto czasem też pomyśleć o serwerach które oferują oddzielny serwer z bazami danych a inny na pliki – przy dobrej optymalizacji takich serwerów nawet cięzkie strony potrafią śmigać.

  • Cześć. Masz dużo ciekawych informacji dla początkujących ale pisząc o sposobach przyspieszania wczytywania stron wypadałoby samemu z nich korzystać. Pozdrawiam

Napisz Komentarz

CommentLuv badge